Doba čtení: 4 min

Jak si zachovat vyrovnané vztahy v karanténě v situaci, kdy bylo usnesením vlády ČR ze dne 12. 3 2020 č. 194 v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky vyhlášen nouzový stav pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru /označovaný jako SARS CoV-2/ na území České republiky, a to na dobu od 14.00 hodin dne 12. 3. 2020 na dobu 30 dnů, tento stav byl následně prodloužen poslaneckou komorou do 30. dubna

Změna je příležitost

Nejdříve to mohla být vzrušující myšlenka „pracovat z domu“. Na všechny z nás se valily návody, jak být efektivní, jak si uspořádat práci a dodělat resty. Představa mnohých byla, že si vedle práce užijí také více času s rodinou. Opak je, ale pravdou.

Mnoho partnerů zůstalo doma obklopených svými ratolestmi, které vyžadují častou pozornost. Kdo nemá děti, domácího mazlíčka, ten zůstal doma zavalen prací, případně byl zaměstnavatelem odvelen domů k přežití karantény a dostal volno. Rodičům s dětmi tak přibyla povinnost vzdělávat své děti a vidina konce je v nedohlednu. K tomu se přidávají klasické povinnosti jako je uvařit, uklidit, vyprat, vyžehlit, posekat trávník. Nakonec se ukazuje, že den by mohl mít 42 hodin místo 24.

Velmi často tak cítíme, že jsme spíše ve stresu a pod tlakem místo odpočinku o kterém se všude psalo. Na sociálních sítích sledujeme motivační videa a statusy, jak využít svůj čas, každý den nás nemine nejedna reklama na kurz k sebezdokonalení a ještě zdarma. Kde na to ale vzít čas, když často i na procházku hledáte tu půlhodinu? To nikomu na klidu a vyrovnanosti nepřidává. Všechny tyto aspekty se pak podepisují nejen na našem rozpoložení, ale logicky i na našich vztazích.

Karanténa vs rozvody

Statistika z Asie[1], kde si již tímto intenzivním obdobím prošli, ukazuje, že rozvodovost se rapidně zvedla. V některých okresech došlo i k přetížení místní samosprávy kvůli vyřizování rozvodové agendy. Dokonce jsou zaznamenány i případy, kdy se partneři po několika hodinách vrátili na úřad zpět a nechali se znovu sezdat. Je tedy vidět, že toto intenzivní soužití je velmi specifické a může působit více problémů než radosti. Oslavný ohňostroj v Čínských městech po zrušení měsíční karantény měl svůj důvod. Věřím, že se spoustě lidem ulevilo a rádi se vrátili do zajetých kolejí.

Pro hladší průběh a méně sporů v domácnosti s Vámi zde budu sdílet pár tipů, které fungují v mediaci a používají je mediátoři k uklidnění emocí, k povzbuzení stran a hledání řešení.  Půjde o takové 4 základní tipy a to: komunikaci, reflektování, očekávání a autonomii.

Začněte mluvit

Jak se k této situaci postavit a jak omezit konflikty, které se nám doma kumulují? Velmi často je důležité začít u komunikace. Váš partner nemá věštící kouli a není schopen Vám číst myšlenky. Je tak podstatné sdělovat nahlas Vaše zájmy, potřeby. Může tak jít o základní věci, jako že si řeknete, kdo bude mít co na starost. Klidně si to sepište a pověste na tabuli/dveře/ kamkoliv. „Pořádek, dělá přátele“ a věřte, že tato drobnost Vám ušetří spousty hádek, když si s partnerem sednete a řeknete si, kdo bude například připravovat snídani, vysávat doma, umýt nádobí po obědě a večeři, pověsí prádlo, vyžehlí, zkontroluje dětem úkoly a projde s nimi jejich studijní povinnosti.

Až budete mít seznam hotový, projeďte si ho spolu, zeptejte se navzájem, „jestli je tady ještě něco, co toho druhého k tomu napadá?“. Navzájem se tak povzbudíte v další kooperaci.

Povzbuzení je jednou z technik mediace, kterou jako mediátoři využíváme kdykoliv během mediace a velmi často ve spojení s otevřenými otázkami, objasňováním, či dotazováním. Tyto techniky jsou základ úspěchu komunikace. A věřte, že dokáží divy i v běžné komunikaci. Velmi často je jeden partner proaktivnější a vede diskuzi, pokud to vycítí, bude užitečné, aby pamatoval na to, že je tak trochu jeho úkol zjistit od své polovičky, zda k tomu má ještě co říct, třeba výše zmíněnou intervencí.

Hádky doma? Zrcadlete!

A co když i tak dojde k nepochopení a nesvárům, protože každý očekáváme něco jiného? Nemůžete kontrolovat chování lidí okolo Vás, ale můžete kontrolovat to své. Zkuste si tak v danou chvíli odstoupit od výtky nebo jiného argumentu, který se na Vás snesl. Pokud vám partnerka po celém dni zničená večer po večeři vyčte, že jste neumyl zase nádobí, ačkoliv to sakra máte na seznamu, nenechte se ovlivnit útočným tónem. Místo toho, abyste odvětili svým pozičním výrokem, že Vám pár minut před večeří skončil pracovní hovor a po večeři Vás uháněly děti, abyste jim konečně pomohl složit puzzle, zkuste výrok partnera zrcadlit.

Zrcadlení je další z mediačních technik a spočívá v tom, že ukážete partnerovi, že jste porozuměl jeho pocitům a potřebám. Slovně tedy vyjádříte jeho pocity. „Vidím, zlato, že jsi naštvaná“ nebo „Vidím, že tě to zvedá ze židle“. Zrcadlení může využít i aktér daného výroku, pokud si všimne po svém výroku reakce u partnera, bude to pak vypadat takto: „Vidím, že tě vyřčená slova zasáhla, co si teď o tom myslíš“ nebo „když teď mlčíš, co to znamená“. 

Neutralizujte naštvaného partnera

V mediaci používáme techniku neutralizace pozičního výroku, tj. výrok, za kterým se schovává zájem dotyčného, ale nevyjádří jej přímo, ale schová jej za urážku, či výčitku. Zneutralizovat znamená přeformulovat jeho výrok svými slovy, třeba takto „Miláčku, já vím, že jsi naštvaná, protože jsem neutřel nádobí, mrzí mě to, ale měl jsem toho dnes taky hodně.“  Když svou neutralizaci doplníte otevřenou otázkou, „Bude v pohodě, když to udělám za 10 minut, nebo ti můžu pomoc s něčím jiným“, uvidíte, jak magické otevřené otázky jsou.

Mlčení je zlato

Tohle intenzivní soužití je také tak trochu zkouška sebereflexe, každý jsme individuální a každý máme nějaké priority a povinnosti. To samé platí i o tématech, která mohou být tak trochu problémová. Pokud jsme si toho vědomi, tak proč se mu raději nevyhnout. A co když, Váš partner si prostě přijde tzv. „rýpnout“. Snažte se tomu nevěnovat. Zde se vyplatí dát na staré pořekadlo „mlčení je zlato“. Je těžké bojovat s někým, kdo vám ten boj neopětuje. Proto, když se za pár minut/ hodin vrátíte k tématu a zeptáte se partnera, jestli pro něj můžete něco udělat. Vaše debata bude konstruktivní a věřím, že i produktivní.

Na závěr si dovolím doporučit ještě jednu techniku, poslední pro tento článek, která může být nejen v tomto období užitečná a tou je ocenění. Oceňování pracuje na zlepšení situace nejen krátkodobě, ale bude mít vliv na celkové nastavení Vašeho partnera i v budoucnu. Příkladem mohou být intervence jako „ Vážím si toho, že…“,Děkuji za otevřenost, s kterou se mnou mluvíš“, „Cením si toho, že…“

V případě dotazů jsem Vám k dispozici. Více o mé praxi a možnosti online mediace můžete najít na mém webu.


[1] jak to vypadá v číně (alternativní odkaz)

Pokud se chcete dozvědět více...